Nemusíte nic bourat

Mít hezký dům je pro celou řadu lidí naprostá samozřejmost. Lidé chtějí bydle v hezkém prostředí, a chtějí mít udržovaný dům i byt. A to nejen vevnitř, ale především zvenčí, aby si lidé okolo nemysleli že bydlí v ošklivém domě. Udržovat dům není snadné, a dříve nebo později je potřeba udělat i věci, se kterými člověk nejspíš zpočátku vůbec nepočítá.

barevné domy

U novostavby je údržba daleko snazší, protože dům se postaví nový a materiály vydrží hezké celé roky. U starších domů už se materiály opotřebovaly, a tak je těžší je udržovat hezké. Kromě údržby vzhledu je potřeba udržovat i funkčnost. Například fasáda dodává domu nejen hezký vzhled, ale především ho chrání před tepelnými ztrátami, které mohou být při kombinaci různých faktorů opravdu vysoké. Zejména starší budovy mají silnější zdivo, které snadněji podléhá vlhkosti. Vytopit starší budovu může být opravdu problém, a často se stává že jejich majitelé protopí ročně velmi vysoké částky.

vzorník barev

A právě zateplení fasády bývá jednoduchým a účinným řešením. Zateplit fasádu se dá pomocí polystyrenu a nebo vaty. Vata je dražší ale dovoluje zdivu “dýchat”, kdežto polystyren je sice levnější a práce s ním je snazší, ale může způsobovat plísně. Nejlepší je se před zateplením domu poradit s odborníkem, co by vám doporučil. I fasáda se musí udržovat. Barvy postupem let blednou a mohou být zaneseny vrstvou nečistot a dokonce i mechem. Pro tyto případy je nejlepší nechat si fasádu vyčistit a nechat provést nátěr fasády, který barvu oživí. Nemusíte nic bourat a dělat znova. Tento postup se používá i tam, kde není možné zateplení provést, ale omítka by potřebovala opravit. Pokud máte například historický byt se štukem, můžete si fasádu nechat natřít tak, aby byt vypadal hezky a měl nerozbitou fasádu, za kterou se budete muset stydět. Napište si o kalkulaci.