Železo- je nutné pro naše tělo?

Železo je pro naše tělo velmi důležitý prvek. Nejen že zabarvuje naši krev do červené barvy, ale pomáhá přenosu kyslíku z plic po celém těle. Také podporuje náš imunitní systém. Pokud máme dlouhodoběji nedostatek železa ve svém těle, můžeme mít z toho zdravotní následky. Když  máme nedostatek železa v krvi, projevuje se to. Ne vždy se to může projevit ihned. Například můžeme být unaveni a cítit vyčerpanost. Je to způsobené tím, že se železo podílí na přenos kyslíku v krvi. Zde je snadná cesta- doplnit železo a brzy budeme sršet energií. Nedostatek železa se třeba může projevit i pobledlou kůží třeba i pobledlými rty.

Bolest hlavy může být příčinou nedostatku železa

Způsobuje to nedostatek hemoglobinu. Nedostatek železa můžeme poznat i na kráse: křehké nehty, které se lámou, suchá pleť a suché vlasy. V tomto případě nám moc nepomohou různé krémy na pleť a vlasové masky proti suchým vlasům, ale rovnou zvýšit příjem železa. Můžeme se při nedostatku železa snadno zadýchat, což je také způsobené stejně jako u únavy a pocitu vyčerpanosti, že se železo podílí na přenosu kyslíku v krvi. Nedostatek železa může způsobit anémii, což znamená chudokrevnost. Ta se projevuje silnou únavou, bolestmi hlavy, nedostatečnou imunitou, takže můžeme být neustále nemocní. Ženy potřebují 18mg denně železa denně a pokud je žena těhotná, potřebuje 27mg denně železa. Muži potřebují 8mg železa denně. Děti by měly mít denně 7 mg železa a dospívající 15 mg železa denně. 

Hovězí maso

Kde všude najdeme železo? 
Železo můžeme najít v hovězím mase, v čočce, ve fazolích, v máku, v droždí, v pšeničných otrubách, v ovesných vločkách, ve špenátu, ve slunečnicových semínkách, v dýňových semínkách, v sušených houbách, ve vepřových játrech, ve třtinovém cukru, v rozinkách, v sušených meruňkách, v listové zelenině, v zelených potravinách. Železo můžeme získat i v doplňcích stravy, které najdeme v lékárnách.  Třeba různé rozpustné tabletky ve vodě s obsahem železa, můžeme se poradit s lékárníkem.