Půjčit nebo nepůjčit?


Nakolik si užíváte života? Máte nové auto, vlastní bydlení v rodinném domku a jezdíte na dovolenou k moři? Máte spokojený život spojený s těmito věcmi? S věcmi, které se dají koupit? Nebo bydlíte v podnájmu, máte auto z autobazaru a na dovolenou jezdíte pod stan po České republice. A víte, že v tomto druhém případě jste možná šťastnější než v tom prvním? A to hlavně proto, že ti s rodinným domkem pravděpodobně splácejí hypotéku a auto mají možná na leasing a na dovolenou si berou půjčku. Naučili jsme se nešetřit, ale půjčovat si peníze a platit splátky. A pokud nám do života vstoupí nemoc nebo vyhazov z práce, máme velký problém se splácením půjček.

peníze

Ptáte se sami sebe, zda nežijeme příliš na dluh? To si musíte v hlavě dobře srovnat, zda ano či ne. Osobně jsem proti tomu, abychom jako rodina brali jakoukoliv půjčku a naštěstí jsme ji nikdy nemuseli vzít, ale vím, že jsme široko daleko výjimka a mnoho rodin tohle nezvládne a do půjček jsou okolnostmi přitlačeni. Ale, opravdu si musíte brát půjčky třeba na dovolenou? Opravdu si nemůžete jeden rok odepřít dovolenou u moře a raději si našetřit na příští rok a obejít se bez půjčky?

Žít bez půjček, to musíte mít trochu štěstí a třeba zdědit byt nebo domek. Nebo mít rodiče, kteří vám od malička šetří stavební spoření a vy, až začnete vydělávat k tomu přidáte další část, a pak spolu se svým partnerem možná na koupi bytu už s nějakou nižší hypotékou dosáhnete a nebudete muset splácet dalších 30 let horentní sumy. Stát se může cokoliv a hypotéka je vždy zátěž pro rodinný rozpočet.

peníze

Možná umíte žít na dluh a každý měsíc poctivě splácet. Možná jste si mysleli, že zvládnete splácet a místo toho se začínáte dostávat mezi neplatiče. V tom případě rychle řešte úpravu splátek, protože nikdo, kdo vám peníze půjčil nebude váhat, a bude po vás splátky vymáhat. A to nikdy není po dobrém.